Діти до року

Ознаки рахіту у дітей до року

Ознаки рахіту у дітей до року

Зміст:

 1. Ризик нестачі вітаміну
 2. Які ознаки рахіту
 3. розвиток хвороби
 4. Коментарі доктора Комаровського
 5. Профілактика і лікування

Таке захворювання як рахіт, зустрічається у всіхкраїнах світу і відомо досить давно. Пов'язане воно в основному з порушенням фосфорно-кальцієвого обміну через нестачу вітаміну D і являє собою викривлення кісток. Вітамін D необхідний будь-якій людині, а зростаючому і розвивається організму особливо. Він потрібен для нормального утворення кісток, а також регулювання обмінних процесів за участю кальцію і фосфору. Поповнення запасів вітаміну Д в організмі відбувається за рахунок їжі, що вживається, а також завдяки спеціальному кожному ферменту, який під дією ультрафіолетових променів перетворюється на вітамін.

Ризик нестачі вітаміну

Великий ризик при нестачі перебування на свіжому повітрі

Великий ризик при нестачі перебування на свіжому повітрі

У разі нестачі цього вітаміну, нестачіперебування на свіжому повітрі, порушення обмінних процесів і розвивається рахіт - часто зустрічається захворювання, від якого в основному страждають діти молодшого віку. Початок і посилення хвороби спостерігається, в основному, пізньої осені, взимку та ранньої весни, коли сонячних променів зовсім мало і немає можливості проводити на вулиці достатньо часу. Рахіт вражає кістки і нервову систему дітей, зокрема, що народилися ослабленими або в великому північному мегаполісі із забрудненою екологією.

вітамін Dвітамін D

До групи підвищеного ризику входять діти:

 • народилися раніше терміну, а також доношені, але з маленькою вагою, двійні;
 • мами яких страждали від токсикозу або інших захворювань під час вагітності;
 • на штучному вигодовуванні;
 • алергенність, які страждають діатезом, хворобами печінки і жовчовивідних шляхів;
 • з поганою генетикою в частині фосфорно-кальцієвого обміну;
 • отримують деякі види ліків;
 • позбавлені можливості активно рухатися.

Батькам такої дитини коштує з моменту появи його на світло проконсультуватися з педіатром, щоб виключити можливість утворення цієї недуги.

Які ознаки рахіту

Дитина часто вередуєДитина часто вередує

Ознаки рахіту у дітей до року можуть з'явитисянепомітно, але буквально в перші ж місяці життя, особливо у народилися раніше терміну, перебувають на штучному вигодовуванні, з малою або, навпаки, збільшеною масою тіла. Причому, згідно зі статистикою, хлопчики частіше дівчаток схильні до хвороби. Рахіт - хвороба підступна, на початкових етапах захворювання батьки можуть навіть не надавати її ознаками особливого значення, приймаючи їх за невинні дитячі капризи. Однак якщо залишити перші ознаки рахіту без уваги, збільшується ймовірність серйозних наслідків, які можуть розвинутися в результаті прогресування даної патології (аж до інвалідності).

Зверніть увагу!При рахіті в першу чергу змінюється поведінка малюка. Він стає нервовим і вибагливим, періоди підвищеної збудливості і занепокоєння змінюються апатією.

Дитина виглядає млявим, слабким, швидко втомлюється і навіть може втратити вже засвоєні навички. Безпричинні здригання, боязнь яскравого світла і несподіваних шумів теж може бути симптомом рахіту. Порушується режим: дитина з працею засинає, сон неспокійний і переривчастий, може супроводжуватися плачем, а також погіршується або зовсім пропадає апетит. Так само характерні порушення роботи шлунково-кишкового тракту - пронос або, навпаки, запори, блювання і просто часті відрижки.

Крім цього, малюк починає сильно потіти підчас активної діяльності - годування, ігор, плачу. Особливо це проявляється в районі голови і незалежно від навколишньої температури. При цьому піт стає в'язким, з неприємним кислуватим запахом, викликає свербіж і роздратування шкіри, з'являються потничка і попрілості, які важко залікувати. Волосся на потилиці скочуються і випадають, утворюються прогалини, на голові чітко видно вени. На даному етапі зміни в кістках рентген не здасться.

розвиток хвороби

При рахіті викривляються ноги

При рахіті викривляються ноги

Рахіт - хвороба швидко розвивається. Якщо проігнорувати ці симптоми і не прийняти вчасно заходи, то вже менш ніж через місяць можуть початися видимі зміни - стають м'якими і податливими кістки черепа і грудної клітини, на них легко промацуються шви, краї джерельця погано і повільно зростаються, через що голова стає плоскою або квадратної. Слабшають м'язи, суглоби розбовтані, виникає підвищена травмонебезпеку. Дитина стає погано учнем - він не здатний тримати голову, не прагне повзати, сидіти, ходити. зуби прорізуються набагато пізніше, ніж у однолітків, і можуть бутивже схильні до карієсу, змінюється прикус. Поступово викривляються хребет, гомілки і ключиці, товщають ребра, змінюють свою форму грудна клітка і м'язи живота, розвивається плоскостопість і формується неправильна постава, нерідко викривляються ноги і звужується таз. У деяких випадках може навіть з'явитися горб. Спостерігаються порушення в роботі внутрішніх органів і органів дихання: збільшення печінки і селезінки, порушення функції нирок, задишка.

Зверніть увагу!Діти, хворі на рахіт, страждають від анемії, зниження імунітету і, як наслідок, схильні до вірусних інфекцій. При особливо запущених, важких формах рахіту діти не мають можливості сидіти і ходити самостійно, що позначається і на психологічному стані.

ознаки рахіту

ознаки рахіту

Дуже важливо при виявленні перших симптомів рахіту негайно звернутися до дільничного лікаря!

Зверніть увагу!Вчасно розпочате лікування допоможе запобігти подальшому розвитку недуги, причому так, що не залишиться ніяких наслідків.

Лікування порівняно просте і посильну фінансово - головне, не запустити хворобу і підійти до боротьби з нею з усією серйозністю, адже наслідки рахіту можуть залишитися на все життя!

Коментарі доктора Комаровського

доктор Комаровський

доктор Комаровський

Є.О. Комаровський, дитячий лікар, кандидат медичних наук, відомий автор книг і телепрограм, присвячених здоров'ю дітей, дотримується думки, що рахіт є рідкісним захворюванням, і більшість ознак, за якими ставиться цей діагноз, такі як пітливість, неспокій і залисини на голові у дітей до року можуть бути викликані іншими факторами. До проявів рахіту він відносить уповільнення зростання, відмова від прийому їжі, болі в кістках, збільшення суглобів рук і ніг, викривлення ніг і млявість м'язів, часті переломи, потовщення ребер і розм'якшення черепних кісток, зростання лобової і тім'яної області. Всі ці симптоми обов'язково повинні послужити приводом для додаткових обстежень - рентгена та аналізів на вміст кальцію, фосфору і вітаміну D в крові.

Доктор Комаровський впевнений - рахіт у здоровихдітей з нормальною масою тіла, що знаходяться на грудному вигодовуванні і бувають на вулиці хоча б нетривалий період часу, зустрічається дуже рідко. До речі, і прийом допоміжних вітамінів в цьому випадку відпадає сам собою.

Зверніть увагу!Грудне молоко забезпечує малюка всіма необхідними речовинами і мікроелементами, а перебування на сонці хоч би декілька хвилин забезпечує організм достатньою нормою вітаміну Д.

Профілактика і лікування

Треба більше гуляти

Треба більше гуляти

Дитина починає засвоювати вітамін D ще під частретього триместру вагітності, тому майбутній мамі слід подбати про профілактику рахіту у малюка. Дуже важливо дотримуватися режиму дня, правильно харчуватися, вживати необхідних полівітаміни, побільше гуляти на свіжому повітрі.

Доброю профілактикою рахіту єприродне вигодовування і своєчасне введення прикорму, щоденні прогулянки на вулиці, легкі вправи, масаж і плавання, після півроку - корисні ванни з морською сіллю.

Зверніть увагу!При правильному і якісному харчуваннівиникнення дефіциту вітаміну Д в організмі просто неможливо! Прийом цього вітаміну в цілях профілактики (як і інших вітамінів!) Слід починати тільки після консультації з педіатром. Особливо це стосується штучному вигодовуванні, адже в сучасних сумішах вже містяться вітаміни, а передозування може бути згубна.

Однак якщо все ж з'явилися симптоми, характерні для цієї патології, і рахіт підтвердився результатами обстежень тааналізів, необхідно негайно починати лікування. При рахіті дітей не направляють в стаціонар, лікування йде дому та направлено воно на усунення дефіциту вітаміну Д і виправлення порушень, вже відбулися в організмі.

У дитячому харчуванні міститься вітамін D

У дитячому харчуванні міститься вітамін D

Доктор Комаровський підтримує інших дитячихлікарів, які виписують препарати кальцію і синтетичний варіант вітаміну Д - його олійні та водні розчини. Однак цей метод не завжди раціональний - адже дуже багато залежить від харчування дитини. Так, якщо в його раціоні є штучні суміші або каші - від прийому препарату слід відмовитися, адже він і так входить до складу дитячого харчування (до речі, в грудному молоці його теж досить). Виняток становлять діти з розладами кишечника (це порушує здатність організму до засвоєння вітамінів), діти, які отримують коров'яче молоко замість адаптованої суміші і діти, меню яких складається на 1/3 зі звичайних продуктів. У таких випадках підхід повинен бути індивідуальним, а лікування можливо тільки під наглядом лікаря. Справа в тому, що передозування вітаміну Д може привести до інтоксикації - в крові накопичуються солі кальцію і настає отруєння організму. Крім того, в окремих випадках препарат може викликати алергічні реакції. Тому необхідно неухильно дотримуватися всіх рекомендації лікаря, дозування і тривалість прийому!

Доктор Комаровський стверджує - крім лікарських препаратів є й інші способи отримання організмом необхідної кількості вітаміну Д.

Харчування при нестачі вітаміну D

Харчування при нестачі вітаміну D

Найкращий з них - сонячні ванни. Це регулярні прогулянки у відкритій колясці під сонячними променями в літню пору і процедури опромінення ультрафіолетом в зимовий період. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні і все одно відчуває нестачу вітаміну Д - матері потрібно самій приймати відповідні препарати і вживати в їжу риб'ячий жир, яловичину, вершкове масло, печінка тріски. добре почати прикорм хворого малюка з овочевого пюре (з півроку), ачерез місяць додати до нього яєчний жовток. Дітей, вже привчених до дорослої їжі, слід обмежити у вживанні мучного, оскільки воно заважає засвоєнню кальцію. Купання в звичайній воді добре чергувати з хвойними і соляними ваннами.

Таким чином, лікування рахіту має бутикомбінованим: специфічним - із застосуванням препаратів кальцію і вітаміну Д і неспецифічним - перебування на свіжому повітрі, правильне харчування з достатньою кількістю білків, вітамінів і мінеральних речовин, вироблений графік неспання і сну, загальний спокій малюка, масаж, ЛФК.

Правильне лікування допоможе швидко покращити самопочуття дитини.

СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ? ПОДЕЛИТЕСЬ ЇЙ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

Leave a Comment